OSADA SŁOWIAN

green line

Wyjątkowa propozycja spotykająca się zawsze z wielkim zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników, przeznaczona zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, łącząca w sobie lekcję historii i ekologii ze wspaniałą zabawą! W Osadzie Słowian każdy uczestnik będzie mógł znaleźć coś wyjątkowego dla siebie. To piękna sceneria, ale również szereg zajęć – teoretycznych i praktycznych. W jej granicach każdy uczestnik skosztuje ręcznie wyrabianych podpłomyków, świeżego masełka, przygotuje swój własny czerpany papier, czy też spróbuje swoich sił w turnieju łuczniczym. To atrakcja w sam raz dla tych, którzy lubią bliskość natury, zarówno dorośli, jak i dzieci. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że Osadę Słowian możemy stworzyć niemalże wszędzie…

PODPŁOMYKI WEDŁUG DAWNEJ RECEPTURY

Największą atrakcją dostępną przez cały czas trwania imprezy, będzie specjalność kulinarna naszej Osady – przygotowanie i pieczenie podpłomyków według dawnej receptury. Podpłomyki to Polska nazwa dla najstarszej, znanej formy pieczywa. Podpłomyk, czyli chlebek kładziony pod płomieniem. Podejrzewa się, że tego typu pieczywo – cienkie placki z mąki razowej, bez zakwasu, drożdży, czy polepszaczy – wypiekane były już 15 tys. lat p.n.e. 

 • Kulinarna specjalność naszej Osady.
 • Degustacja z świeżym masełkiem lub konfiturami.
realizacja

POKAZ RĘCZNEGO CZERPANIA PAPIERU

Podczas trwania pokazuktórego można własnoręcznie czerpać i barwić papier. „Papier czerpany to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębnienia pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie”. W naszym pokazie zaprezentujemy pokaz czerpania papieru z celulozy. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać swój własny projekt, który może zachować dla siebie.

 • Dawne techniki czerpania papieru.
 • Wykonaj własny papier!
realizacja

TURNIEJ RYCERSKI

Turniej rycerski to kolejna atrakcja, podczas której nasi najmłodsi rycerze, będą mogli sprawdzić swoje umiejętności. Rycerz stający do rywalizacji otrzyma strój, miecz, przyłbicę oraz tarczę! Tradycyjnie turniej kończy się zakuciem przegranego rycerza w dyby! Na terenie osady każdy będzie też mógł spróbować swoich sił w turnieju łuczniczym i kuszniczym. Pokazy te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród widzów, gdyż wprowadzają namiastkę tak lubianej rywalizacji sportowej.

 

 • Turniej łuczniczy i kuszniczy.
 • Sprawdź swoje umiejętności!
realizacja

WARSZTATY GARNCARSKIE

Rzemiosło garncarskie jest znane na ziemiach polskich od ponad tysiąca lat. Pomimo tak długiej i pięknej historii, garnki suszące się na płocie to dzisiaj bardzo oryginalny i rzadki widok. Pokaz toczenia na kole garncarskim rozpoczyna się od zbudowania warsztatu pracy, który składa się m.in. z drewnianego nożnego koła garncarskiego oraz ławy garncarskiej. Podczas pracy garncarz prezentuje sposoby przygotowywania gliny oraz różnorodne techniki toczenia przedmiotów na kole: dzbanów, mis, kufli czy świeczników. Warsztatowi towarzyszy kram z gotowymi, ręcznie wytwarzanymi garnkami, kubkami czy misami oraz innymi drobiazgami.

 • Pokaz toczenia na kole.
 • Różne techniki toczenia przedmiotów.
realizacja

STANOWISKO ALCHEMIKA

Podczas podróży do „czasów dawnych i najdawniejszych” nie może zabraknąć odrobiny magii, która od wieków rozpala ludzką wyobraźnię. W każdej epoce historycznej możemy odnaleźć osoby parające się sztuką tajemną. Kapłani ze Starożytnego Egiptu, Magowie z Mezopotamii, Szamani z Amazonii, czy europejscy Alchemicy. Pragniemy dopełnić Państwa imprezę o pokaz niezwykłych eksperymentów. Starannie dobraliśmy chemiczno-fizyczne doświadczenia, aby całe nasze stanowisko sprawiało wrażenie tajemniczego, a na usta zarówno dzieci, jak i dorosłych cisnęły się słowa „ to niemożliwe!”.

Nasi Alchemicy przygotują m.in.:
– czarodziejskie eliksiry zmieniające barwę
– ducha zamkniętego w butelce
– metalowe serce, które krwawi
– przywoła i odgoni kolor
– stworzy burze w cylindrze – błyski i grzmoty na zawołanie
– nie zapomni o widowiskowych dyfuzjach
– zademonstruje płonącą dłoń – ogniste wyzwanie dla odważnych
– pokaże figlarną miksturę, która przemienia się w lód, kiedy Alchemik pragnie się napić
– owieje się aurą niesamowitości, chowając swoją głowę za czarodziejską mgłą

 

 • Magiczna atmosfera.
 • Czarodziejskie eliksiry.
 • Niezwykłe eksperymenty.
realizacja